Niepełnosprawność sprzężona. Kluczowe informacje i strategie radzenia sobie

W naszych artykułach skupiamy się głównie na aspektach pracy zawodowej oraz rodzajach wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Niepełnosprawności mają różne oblicza i związane z nimi ograniczenia. Tym razem postanowiliśmy szczegółowo przybliżyć Wam temat niepełnosprawności sprzężonej, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, a stawia przeróżne wyzwania przed osobami zmagającymi się z nią, ich rodzinami, terapeutami i społeczeństwem.

niepelnosprawnosc-sprzezona
Niepełnosprawność sprzężona.

W artykule przybliżymy zagadnienie niepełnosprawności sprzężonej, omówimy jej istotę, rodzaje oraz pochodzenie. Ponadto dowiecie się, jakie konsekwencje niesie za sobą dla dziecka wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Czym jest niepełnosprawność sprzężona?

Niepełnosprawność sprzężona oznacza co najmniej dwa rodzaje niepełnosprawności, które są wynikiem zaburzeń w dwóch różnych dziedzinach jednocześnie u jednej osoby. Osoby z takim rodzajem niepełnosprawności mogą napotkać trudności w codziennym życiu, edukacji, zatrudnieniu czy pełnym uczestnictwie w społeczności.

Definicja

Niepełnosprawność sprzężona to złożone ograniczenie, które przejawia się przez różne schorzenia jednocześnie oraz występowanie nie mniej niż dwóch niepełnosprawności. Niepełnosprawność dominująca to zaburzenie występujące z większym nasileniem w porównaniu z innymi niepełnosprawnościami współwystępującymi.

Rodzaje i klasyfikacja niepełnosprawności sprzężonej

Wyróżnia się niepełnosprawność sprzężoną i złożoną.

  1. Niepełnosprawność sprzężona to co najmniej dwa rodzaje dysfunkcji wywołane jednym czynnikiem źródłowym, np. głuchota i niepełnosprawność intelektualna spowodowane przez zapalenie opon mózgowych.
  2. Niepełnosprawność złożona wiąże się z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które wynikają z różnych przyczyn i są niezależne od siebie, jak np. niewidomy od urodzenia ze schorzeniem ruchowym spowodowanym wypadkiem.

Autyzm może być jednym z elementów niepełnosprawności sprzężonej. Aby się tak stało, zaburzenie ze spektrum autyzmu, w tym zespół Aspergera, musi występować wspólnie z innymi dysfunkcjami, np. ruchowymi czy słuchowymi. Warto zauważyć, że osoby z zespołem Aspergera często mają ponadprzeciętną inteligencję.

Przykłady występowania niepełnosprawności sprzężonej

  • niepełnosprawność narządu ruchu i wzroku,
  • niepełnosprawność intelektualna (lekką, znaczną czy głęboką) oraz zaburzenia słuchu,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu np. zespół Aspergera oraz niepełnosprawność wzroku,
  • osoby głuchoniewidome, z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.

Niepełnosprawność sprzężona a orzeczenie o niepełnosprawności

Dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną potrzebują oficjalnego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowotny, czyli orzeczenia o niepełnosprawności. Taki dokument umożliwia korzystanie z różnych form wsparcia, takich jak dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy inne świadczenia finansowe.

W przypadku niepełnosprawności sprzężonej rodzaj niepełnosprawności oraz jej przyczyny nie mają wpływu na uprawnienia do wsparcia. W orzeczeniu zawarte są symbole przyczyn niepełnosprawności, które wskazują występowanie niepełnosprawności sprzężonej. Może być ich maksymalnie trzy.

Przykładowe kombinacje symboli, które mogą występować na orzeczeniach, to:

  • 04-O i 10N — niepełnosprawność wzroku oraz układu nerwowego,
  • 02P i 05R — choroba psychiczna i niepełnosprawność narządu ruchu,
  • 01-U i 03-L — upośledzenie umysłowe i deficyty głosu, mowy lub słuchu,
  • 10-N, 03-L, 01-U — zaburzenia układu nerwowego, narządu słuchu, głosu lub mowy oraz upośledzenie umysłowe.

Dla osób powyżej 16. roku życia Komisja Orzekająca przyznaje stopień niepełnosprawności, który może być lekki, umiarkowany lub znaczny. W przypadku niepełnosprawności sprzężonej stopień ten odnosi się do całości występujących zaburzeń, a nie jest określany dla poszczególnych rodzajów niepełnosprawności osobno.

Na orzeczeniu widnieje tylko jeden stopień niepełnosprawności.

niepelnosprawnosc-sprzezona
Niepełnosprawność sprzężona łączy wiele dysfunkcji.

Niepełnosprawność sprzężona a kształcenie specjalne

Niepełnosprawność sprzężona u uczniów jest istotnym powodem wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Komisja orzekająca w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej (PPP) ocenia sytuację dzieci niepełnosprawnych czy zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Orzeczenie o kształceniu specjalnym, wydane przez PPP, gwarantuje uczniom dostęp do specjalistycznych szkół, terapeutów i bezpłatnych terapii. Dla każdego dziecka wymagającego wsparcia w zakresie komunikacji, ruchu, etc., opracowywany jest indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Program jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia.

Ważne jest, aby proces kształcenia i rehabilitacji był skoncentrowany na rozwijaniu samodzielności, zdolności komunikacyjnych oraz ruchowych. W zależności od stopnia ograniczeń ucznia i zdiagnozowanej niepełnosprawności sprzężonej kształcenie może odbywać się w różnych placówkach, takich jak:

  • Szkoły specjalne.
  • Przedszkola dedykowane dla dzieci z niepełnosprawnościami.
  • Szkoły ogólnodostępne, dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Głównym celem w tych placówkach jest maksymalne wsparcie ucznia w dążeniu do jak najlepszego funkcjonowania.

Sposoby diagnozy, leczenie i terapia niepełnosprawności sprzężonych

Niepełnosprawność sprzężona wiąże się z istnieniem przynajmniej 2 rodzajów niepełnosprawności, co wymaga konsultacji z wieloma specjalistami. Różne badania są niezbędne do diagnozy, takie jak testy laboratoryjne, diagnostyczne i genetyczne. Leczenie może mieć różne formy, ale niepełnosprawność sprzężona traktowana jest jako jednolity rodzaj zaburzenia.

W procesie terapeutycznym dla dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną współpraca wielu specjalistów jest niezbędna. Najczęściej takich jak:

  • pediatra,
  • psychoterapeuta,
  • psychiatra,
  • pedagog specjalny,
  • psycholog,
  • neurolog,
  • laryngolog,
  • okulista,
  • fizjoterapeuta,
  • terapeuta integracji sensorycznej (SI).

Niepełnosprawność sprzężona a osoby dorosłe

Choroby prowadzące do niepełnosprawności sprzężonej powodują różne zmiany w organizmie, takie jak zwiększona wrażliwość, ograniczenia w codziennym życiu czy bolesne odczucia. To wpływa na niestandardowe reakcje emocjonalne.

Aby spełnić potrzeby psychospołeczne osób z niepełnosprawnością sprzężoną, warto uwzględnić różne formy rehabilitacji:

  • medyczna terapia,
  • wsparcie społeczne,
  • edukacja zawodowa,
  • rekreacja.

Zawodowe funkcjonowanie z niepełnosprawnością sprzężoną

Niepełnosprawność sprzężona powoduje poważne ograniczenia w możliwości podjęcia pracy i zaistnienia zawodowego. Często skutkuje koniecznością otrzymania renty. Osoby z taką niepełnosprawnością mają trudności w orientacji, decyzjach i wykonywaniu zadań dotyczących pracy zawodowej.

Przed podjęciem pracy przez osoby dotknięte niepełnosprawnością sprzężoną, istotną kwestią jest dokładna analiza swoich umiejętności. Osoby te łatwiej odnajdą się w sektorze usługowym niż produkcyjnym. Warto rozważyć szkolenia zawodowe dla osób z wystarczającą sprawnością intelektualną.

W zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością sprzężoną trzeba stosować dwie ważne zasady:

  1. precyzyjne dookreślenie obowiązków zawodowych,
  2. dostosowanie stanowiska pracy do istniejących dysfunkcji.
pfron
Wsparcie PFRON osób z niepełnosprawnością sprzężoną.

Niepełnosprawność sprzężona PeFRON, a wsparcie finansowe z Funduszu

Gdy osoba z niepełnosprawnością przychodzi na świat lub staje się niepełnosprawna, jako dorosła, rodziny muszą stawić czoła licznych trudnościom. Powoduje to przede wszystkim problemy finansowe związane z leczeniem, rehabilitacją i asystą. Osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi mają jednak możliwość uzyskania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Oto niektóre możliwości wsparcia finansowego, które warto rozważyć:

  1. Zwrócenie się do lokalnych instytucji, takich jak PCPR, MOPS lub MOPR, o dostępne dofinansowania i pomoc.
  2. Uzyskanie dofinansowania przez PFRON na zakup sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego i środków wspomagających. Należą do nich między innymi pieluchy, kule, okulary, obuwie ortopedyczne, aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie i materace przeciwodleżynowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie PFRON.
  3. Skorzystanie z możliwości dofinansowania na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych i technicznych.

Wspomniane formy wsparcia finansowego mogą przyczynić się do łatwiejszego i bardziej komfortowego życia osób z niepełnosprawnością sprzężoną oraz ich opiekunów.

Zamiast podsumowania

Niepełnosprawność sprzężona w pigułce, czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi na nie.

Co to jest niepełnosprawność sprzężona?

Niepełnosprawność sprzężona to sytuacja, gdy pojawiają się przynajmniej dwa równoczesne rodzaje niepełnosprawności, takie jak na przykład niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, lub niepełnosprawność ruchowa i zaburzenia mowy.

Jakie są najczęstsze typy niepełnosprawności sprzężonej?

Typowe przypadki niepełnosprawności sprzężonej obejmują takie kategorie jak niepełnosprawności fizyczne, intelektualne, zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz różne kombinacje tych chorób.

Zawartość orzeczenia o niepełnosprawności u osób z niepełnosprawnością sprzężoną

Orzeczenie o niepełnosprawności zazwyczaj wyznacza symbol przyczyny niepełnosprawności. U dorosłych również stopień niepełnosprawności. Gdy na orzeczeniu są co najmniej dwa symbole, wtedy mówimy o niepełnosprawności sprzężonej. Może to być na przykład 05 R i 04 O.

Skąd można dostać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka z niepełnosprawnością sprzężoną?

Orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego dla dziecka z niepełnosprawnością sprzężoną można uzyskać w zespole orzekającym działającym w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, na podstawie dokonanej diagnozy. To ważny dokument umożliwiający dostosowanie edukacji do indywidualnych potrzeb ucznia ze sprzężoną niepełnosprawnością, jak również uczęszczanie do szkół specjalnych. Orzeczenie to pozwala na zdobycie wsparcia w procesie nauki, takiego jak indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny czy dostęp do specjalistów w określonych dziedzinach.

Opieka skoordynowana u dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną z rozpoznaniem i bez rozpoznania.

--

--

My Wspieramy | Agencja pracy dla niepełnosprawnych
0 Followers

Agencja pracy dla osób niepełnosprawnych. Skutecznie łączymy pracodawców z pracownikami z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dbamy o wysokie standardy rekrutacji