Analizujemy ulgi dla niepełnosprawnych, które są dostępne w Polsce
Życie z niepełnosprawnością przynosi wiele wyzwań, ale polskie prawo oferuje szereg ulg, które mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania i zmniejszenie obciążeń finansowych tej grupy osób. Nie każdy wie jakie ulgi dla niepełnosprawnych mu przysługują. Chcemy, abyś wykorzystywał swoje prawo do równości w dostępie do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Dlatego w dalszym artykule zebraliśmy informacje i przy analizowaliśmy najpopularniejsze ulgi dla niepełnosprawnych.
Dowiedz się, jakie dokładnie ulgi Ci przysługują i jak możesz z nich skorzystać, aby każdy dzień był nieco łatwiejszy. Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po dostępnych ulgach i zniżkach, które pomogą Ci nie tylko oszczędzić, ale też znacząco podniosą jakość Twojego życia.
Z jakich ulg dla niepełnosprawnych można skorzystać w Polsce?
W Polsce osoby z niepełnosprawnością mają dostęp do szeregu ulg. Mają one na celu ułatwienie Ci życia oraz zmniejszenie codziennych wydatków. Najistotniejsze z nich, podzieliliśmy na dwie główne grupy.
- ulgi podatkowe,
- ulgi dotyczące uczestnictwa w życiu społecznym.
Zachęcamy, abyś zapoznał się z pełnym katalogiem tych ulg, co pozwoli Ci na pełniejsze wykorzystanie dostępnych możliwości i udogodnień.
Kto może skorzystać z ulgi PCC?
Ulga podatkowa PCC dotyczy osób niepełnosprawnych, które dokonują transakcji opartych na umowach cywilnoprawnych. Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, możesz skorzystać z tej ulgi niezależnie od rodzaju Twojej niepełnosprawności. Natomiast, jeżeli masz orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, zwolnienie z podatku PCC przysługuje Ci tylko wtedy, gdy jest ona związana z narządem ruchu.
Korzystając z tej ulgi, możesz uniknąć opłat podatku przy zakupie przedmiotów takich jak sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle czy samochody osobowe na własny użytek.
Jakie wydatki osoby niepełnosprawnej odliczyć w zeznaniu PIT?
Dzięki uldze rehabilitacyjnej zmniejszysz swoje obciążenie podatkowe. Obejmuje ona dodatkowe koszty, które ponosisz w ciągu roku w związku z Twoją niepełnosprawnością. Możesz odliczyć wydatki zarówno na sprzęty ułatwiające wykonywanie codziennych czynności oraz na towary i usługi, które zwiększają Twoją sprawność.
Z ulgi rehabilitacyjnej możesz skorzystać, jeśli udokumentujesz większość wydatków oraz posiadasz aktualny orzeczenie o niepełnosprawności lub inne pokrewne. Rozwiązanie to mogą zastosować także rodzice dzieci z niepełnosprawnością oraz ci, którzy opiekują się i mają na utrzymaniu osoby niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
Ulga rehabilitacyjna obejmuje 2 rodzaje wydatków: limitowane i nielimitowane. Wydatki, które mają ustalone limity górny i dolny to:
- leki,
- usługi przewodników i opiekunów dla osób niewidomych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu o znacznym stopniu,
- utrzymanie psa przewodnika,
- używanie samochodu osobowego,
- środki chłonne: pieluchomajtki, podkłady, pieluchy i wkłady anatomiczne.
Wydatki, które możesz odliczyć w całości, bez żadnych limitów, obejmują:
- Opłaty za usługi opiekuńcze.
- Wyposażenie mieszkań i budynków mieszkalnych dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Przystosowanie samochodów osobowych.
- Kupno, naprawę i najem wyrobów medycznych.
- Zakup materiałów szkoleniowych.
- Odpłatne przewozy karetką.
- Odpłatne przejazdy transportem publicznym na turnusy rehabilitacyjne, do sanatorium czy zakładów opiekuńczych.
- Zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze,
- Turnusy rehabilitacyjne,
- Pobyt w ZOL DPS, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskowej,
- Kolonie i obozy dla dzieci z orzeczeniem oraz dzieci osób z niepełnosprawnością.
Pamiętaj, że jeśli część tych wydatków była finansowana ze środków publicznych, możesz odliczyć od podatku tylko te, które pokryłeś samodzielnie.
Kogo obejmują ulgi na przyjazdy środkami komunikacji publicznej?
Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą korzystać z różnych ulg na przejazdy. Dostępność tych ulg jest zróżnicowana. To jaka ulga Ci przysługuje, zależy od rodzaju i stopnia Twojej niepełnosprawności.
- Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności
Jeżeli posiadasz znaczny stopień niepełnosprawności, przysługuje Ci 49% zniżki na przejazdy PKP i PKS, a także 37% na inne rodzaje transportu. W przypadku niepełnosprawności wzrokowej te zniżki wynoszą odpowiednio 93% i 51%. Opiekunowie osób z tym stopniem niepełnosprawności mają prawo do korzystania z 95% ulgi na przyjazdy. - Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Mając umiarkowany stopień niepełnosprawności związany z uszkodzeniem wzroku, możesz liczyć na ulgę w wysokości 37%. Opiekunowie osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z 95% zniżki na przejazdy. - Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności
Jako osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności i statusie ucznia lub studenta poniżej 26 roku życia, masz prawo do 78% ulgi na przejazdy do placówek edukacyjnych i rehabilitacyjnych. - Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności
Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz ich opiekunowie mogą korzystać z 78% ulgi na przejazdy do miejsc edukacji i opieki, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły czy na turnusy rehabilitacyjne.
Warto pamiętać, że realizacja ulg na przejazdy w komunikacji miejskiej może zależeć od regulacji przyjętych przez lokalne władze.
Do jakich miejsc niepełnosprawni kupią ulgowe bilety?
Osoby z niepełnosprawnością mogą cieszyć się zniżkami na wejściówki w różnorodnych instytucjach kulturalnych i sportowych. Oto kilka miejsc, w których możesz skorzystać z ulg:
- muzea, kina oraz teatry,
- stadiony, baseny czy korty tenisowe itp.,
- ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne i skanseny.
Kto jest uprawniony do ulg pocztowych i telekomunikacyjnych?
Ulgi dotyczące usług są kierowane przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, szczególnie tych z poważnymi uszkodzeniami wzroku, a także zaburzeniami mowy, głosu lub słuchu w stopniu umiarkowanym, lub znacznym. Dostawcy nie mają obowiązku oferowania specjalnych ulg, nawet gdy jesteś niepełnosprawnych. Niektórzy z nich dostosowują ofertę i udzielą Ci zniżek na instalację stacjonarnego telefonu lub obniżone opłaty abonamentowe.
Gdy masz uszkodzony wzrok lub poruszasz się na wózku inwalidzkim, możesz korzystać z ulg pocztowych. W ich ramach masz prawo do bezpłatnego doręczania Ci do domu przesyłek, w tym listów, paczek i przekazów. Dodatkowo, jeśli masz prawidłowo przygotowaną przesyłkę, listonosz jest zobowiązany odebrać ją od Ciebie bez dodatkowych kosztów.
Kto dostanie ulgę na abonament RTV?
Ulga na abonament radiowo-telewizyjny dla osób niepełnosprawnych zapewnia całkowite zwolnienie Cię z opłat. Gdy masz stosowne dokumenty potwierdzające Twój stan, udaj się na pocztę i złóż wniosek o tę ulgę. Przygotuj orzeczenie o:
- znacznym stopniu niepełnosprawności,
- niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i jednoczesnym pobieraniu zasiłku pielęgnacyjnego,
- całkowitym uszkodzeniu słuchu lub obustronnym upośledzeniu słuchu,
- uszkodzeniu wzroku, gdzie ostrość widzenia wynosi maksymalnie 15%,
- statusie i inwalidy wojskowego lub wojennego.
Dla kogo jest ulga paszportowa?
Jako osoba z niepełnosprawnością, masz prawo do skorzystania z ulg w opłatach paszportowych. Wynosi ona:
- 50% opłaty paszportowej niezależnie od rodzaju lub stopnia niepełnosprawności,
- 100% opłaty paszportowej dla rezydentów DPS, ZOL i pobierających zasiłek z pomocy społecznej, jeżeli podróż za granicę jest konieczna z powodu leczenia.
Przeczytaj u nas jeszcze:
- Mądre cytaty, które warto znać
- Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych
- Rodzaje niepełnosprawności
- Zwolnienie lekarskie wstecz
- Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny
- Ulga rehabilitacyjna dla niepełnosprawnych
Poznaj katalog ulg dla niepełnosprawnych wykorzystaj je w codzienności
Ulgi dla niepełnosprawnych ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz zmniejszają obciążenia finansowe. Obejmują one 2 typy ulg: podatkowe i związane z codziennym życiem. Skorzystaj z ulg na przejazdy komunikacją miejską, ulg w opłatach za usługi telekomunikacyjne oraz pocztowe, ulg w opłatach abonamentowych RTV oraz zniżek na zakup biletów do instytucji sportowych i kulturalnych.
Twoje prawo do ulg podatkowych dotyczy podatku PCC i ulgi rehabilitacyjnej. Odlicz od podatku wydatki na rehabilitację oraz potrzebne sprzęty i usługi.
Pamiętaj, abyś posiadał odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoją niepełnosprawność, co umożliwi Ci skorzystanie z przysługujących Ci ulg.